ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

PORADNIA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA W TURKU
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Rejestr zmian

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Przedmiot działalności

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2021-01-07 12:40:56 przez Barbara Piąstka-Dopieralska

Akapit nr - brak tytułu

Poradnia  Psychologiczno – Pedagogiczna służy bezpłatną pomocą psychologiczno-pedagogiczno-logopedyczną dzieciom od momentu urodzenia oraz młodzieży, ich rodzicom oraz nauczycielom przedszkoli, szkół i placówek wychowawczych, publicznych i niepublicznych mających siedzibę na terenie powiatu tureckiego.
 
Poradnia realizuje swoje zadania poprzez diagnozę dzieci i młodzieży, udzielanie dzieciom i młodzieży oraz rodzicom bezpośredniej pomocy psychologiczno – pedagogicznej, realizowanie zadań profilaktycznych, wspierających wychowawczą i  edukacyjną funkcję przedszkola, szkoły i placówki.  Efektem diagnozy jest w szczególności wydanie opinii oraz orzeczenia. Pomoc bezpośrednia udzielana dzieciom/młodzieży oraz rodzicom polega na prowadzeniu terapii, udzielaniu wsparcia w zakresie wyboru kierunku kształcenia i zawodu, rodzicom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka oraz w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych i wychowawczych. Wszelka pomoc realizowana jest w formie zajęć terapeutycznych, terapii rodziny, grup wsparcia, mediacji, interwencji, warsztatów, porad i konsultacji, wykładów i prelekcji, działalności informacyjno – szkoleniowej. 
Od roku szkolnego 2007 zajmujemy się całościową opieką nad dziećmi w ramach Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju.
 

Akapit nr - brak tytułu

ORZECZNICTWO
  • Diagnozowanie  w Poradni dzieci i młodzieży jest prowadzone w szczególności w celu określenia indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży, wyjaśnienia mechanizmów ich funkcjonowania w odniesieniu do zgłaszanego problemu oraz wskazania sposobu rozwiązania tego problemu.
  • Efektem diagnozowania dzieci i młodzieży jest między innymi wydanie orzeczenia o potrzebie: kształcenia specjalnego, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego lub indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży, opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
  • W Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Turku jest organizowany i  działa zespół orzekający, który wydaje:
  1. orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci i młodzieży wymagającej stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy.
Poradnia wydaje orzeczenia ze względu na:
1) niepełnosprawność dziecka lub ucznia:
a. niesłyszącego
b. słabosłyszącego
c. niewidzącego
d. słabowidzącego
e. niepełnosprawnego ruchowo, w tym z afazją
f. niepełnosprawnego intelektualnie w stopniu lekkim
g. niepełnosprawnego intelektualnie w stopniu umiarkowanym
h. niepełnosprawne intelektualnie w stopniu znacznym
i. z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera
j. z niepełnosprawnością sprzężoną  (współwystępujące niepełnosprawności, o których mowa w lit. a–i)
2) niedostosowanie społeczne
3) zagrożenie niedostosowaniem społecznym
2. orzeczenia o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, dla dzieci, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej,
3. orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania dla dzieci i młodzieży, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły,
4. orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim,
5. opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole.
  • Zespół Orzekający Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Turku, wydaje orzeczenia i opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka dla dzieci/uczniów uczęszczających do przedszkoli/szkół, mających siedzibę na teranie powiatu tureckiego.
  • W przypadku dzieci, które  nie rozpoczęły obowiązku wychowania przedszkolnego/obowiązku szkolnego orzeczenia i opinie wydają zespoły działające w poradniach właściwych ze względu na miejsce zamieszkania dziecka/ucznia.
Więcej informacji oraz druki do pobrania: www.ppp.turek.pl
 
« powrót do poprzedniej strony